Fdr 103 over Yoosa Creek
Poor Condition63 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | Yoosa Creek Bridge |
| Carries | Fdr 103 |
| Crosses | Yoosa Creek |
| Coordinates | 46.39140, -115.68332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 59.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000091 |