Fdr 100 over Musselshell Creek
Good Condition50 years old150 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Kamiah Forks |
| Carries | Fdr 100 |
| Crosses | Musselshell Creek |
| Coordinates | 46.34325, -115.73406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 159 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 720 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000087 |