Fdr 103 over Lolo Creek
Fair Condition64 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | 1 Mi West Of Musselshell |
| Carries | Fdr 103 |
| Crosses | Lolo Creek |
| Coordinates | 46.35064, -115.73311 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.4 ft (18.4 m) |
| Max Span | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 99.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000090 |