Fdr 712 over Quartz Creek
Fair Condition59 years old20 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 50 Miles From Pierce Id |
| Carries | Fdr 712 |
| Crosses | Quartz Creek |
| Coordinates | 46.83028, -115.36602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 41.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 720 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000010 |