No Data Entered over Skull Creek
Good Condition59 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 2.5 Mi From Road 247 |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Skull Creek |
| Coordinates | 46.84580, -115.44845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 191.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1992) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000013 |