Fdr 711 over Quartz CR No 1
Fair Condition59 years old5 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 45 Miles From Pierce Id |
| Carries | Fdr 711 |
| Crosses | Quartz CR No 1 |
| Coordinates | 46.80601, -115.45331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.7 ft (18.2 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 87.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000095 |