No Data Entered over Elizabeth Creek
Good Condition72 years old80 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 7 Mi N Of Kelly Forks Wc |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Elizabeth Creek |
| Coordinates | 46.81539, -115.19969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 34.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000023 |