Fdr 737 over Lake Creek
Fair Condition41 years old10 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 70 Mi. From Pierce Id |
| Carries | Fdr 737 |
| Crosses | Lake Creek |
| Coordinates | 46.79769, -115.11541 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 138.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010506000001004 |