No Data Entered over Hidden Creek
Good Condition16 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 12 Mi From Kelly Forks Wc |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Hidden Creek |
| Coordinates | 46.83238, -115.17867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.2 ft (14.7 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 72.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000013522 |