No Data Entered over Larson Creek
Good Condition15 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 13 Mi From Canyon Wc |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Larson Creek |
| Coordinates | 46.76488, -115.49513 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.2 ft (27.5 m) |
| Max Span | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 220 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 920 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000013524 |