Fdr 247 over Skull Creek
Fair Condition59 years old120 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Mile Pt 30.2- RD 247 |
| Carries | Fdr 247 |
| Crosses | Skull Creek |
| Coordinates | 46.82718, -115.48547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 263.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000113 |