Tr 263 over Trib To Spoon River
Fair Condition126 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Nw-21-t10nr3e |
| Carries | Tr 263 |
| Crosses | Trib To Spoon River |
| Coordinates | 40.84407, -90.15829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 45.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048315800000000 |