Co. HWY 27 over Haw Creek
Fair Condition50 years old125 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ctr-19-t10nr3e |
| Carries | Co. HWY 27 |
| Crosses | Haw Creek |
| Coordinates | 40.83744, -90.20723 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 115.5 ft (35.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 288.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2022) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048321400000000 |