Tr 284a over French Creek
Fair Condition57 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | W.ctr-33-t10nr4e |
| Carries | Tr 284a |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 40.80875, -90.06222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 245.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048317100000000 |