Ch 19 over Trib. French Creek
Good Condition34 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Sw-32-t10nr4e |
| Carries | Ch 19 |
| Crosses | Trib. French Creek |
| Coordinates | 40.80398, -90.08138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 133.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048333400000000 |