Tr 304 over French Creek
Good Condition7 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Sw-34-t10nr4e |
| Carries | Tr 304 |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 40.80514, -90.03701 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 259.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048340800000000 |