Tr 287 over Haw Creek
Fair Condition58 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Nw-36-t10nr2e |
| Carries | Tr 287 |
| Crosses | Haw Creek |
| Coordinates | 40.81582, -90.23142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 101.4 ft (30.9 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 207.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048317200000000 |