Tr 279 over Pig Creek
Good Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | S.ctr-28-t10nr2e |
| Carries | Tr 279 |
| Crosses | Pig Creek |
| Coordinates | 40.81598, -90.28046 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 137.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048326900000000 |