Co. Hwy. 3 over Trib To Walnut Creek
Good Condition48 years old475 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Sw-25-t13nr2e |
| Carries | Co. Hwy. 3 |
| Crosses | Trib To Walnut Creek |
| Coordinates | 41.08505, -90.22940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 108.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 475 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048322600000000 |