Tr 39 over Walnut Creek
Fair Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Nw-21-t13nr3e |
| Carries | Tr 39 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 41.10538, -90.17413 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 174 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048323700000000 |