Tr 192a over Foreman Creek
Good Condition32 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | S1/2-6-t12nr3e |
| Carries | Tr 192a |
| Crosses | Foreman Creek |
| Coordinates | 41.05072, -90.20303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.4 ft (24.2 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 176.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048333000000000 |