Tr 79 over Trib To Foreman CR
Good Condition46 years old10 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | E1/2-3-t12nr3e |
| Carries | Tr 79 |
| Crosses | Trib To Foreman CR |
| Coordinates | 41.05538, -90.14063 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 118.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048322800000000 |