Fas 394 - Ch 12 over Foreman Creek
Good Condition33 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Se-4-t12nr3e |
| Carries | Fas 394 - Ch 12 |
| Crosses | Foreman Creek |
| Coordinates | 41.05435, -90.15535 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.4 ft (24.2 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 220.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048332400000000 |