Fas 394-ch 12 over Walnut Creek
Fair Condition36 years old200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-21-t13nr3e |
| Carries | Fas 394-ch 12 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 41.10425, -90.16193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 120.4 ft (36.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 311.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048330700000000 |