Fas 393 - Ch 4 over Walnut Creek
Good Condition7 years old300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | E.ctr-17-t13nr3e |
| Carries | Fas 393 - Ch 4 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 41.11471, -90.17621 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 243.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048339300000000 |