Tr 260 over French Creek
Good Condition44 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Se-36-t10nr3e |
| Carries | Tr 260 |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 40.80424, -90.10061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 176.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048327100000000 |