Tr 29 over Mud Run Creek
Good Condition14 years old10 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-23-t13nr3e |
| Carries | Tr 29 |
| Crosses | Mud Run Creek |
| Coordinates | 41.10655, -90.13114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 148.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048340300000000 |