Tr 320 over Walnut Creek
Good Condition40 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | E1/2-2-t12nr4e |
| Carries | Tr 320 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 41.05419, -90.00420 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 271.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048330100000000 |