Tr-65 over Fitch Creek
Good Condition9 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | 3.5 Mi W Of Il 78 |
| Carries | Tr-65 |
| Crosses | Fitch Creek |
| Coordinates | 41.06344, -89.99309 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 155.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048340500000000 |