Tr 20 over Stream
Fair Condition126 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Nw-32-t13nr5e |
| Carries | Tr 20 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.07626, -89.96464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 52.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088481200000000 |