Tr 175 over Middle Creek
Good Condition31 years old225 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | E1/2-11-t11nr2e |
| Carries | Tr 175 |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 40.95456, -90.23574 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.4 ft (24.2 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 176.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 225 (2022) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048331900000000 |