Fas 1394-ch 7 over North Creek
Fair Condition36 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Se-36-t12nr2e |
| Carries | Fas 1394-ch 7 |
| Crosses | North Creek |
| Coordinates | 40.97860, -90.21416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 121.4 ft (37 m) |
| Max Span | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 314.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048330900000000 |