Tr 324 over Swab Run Creek
Good Condition34 years old125 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Sw-36-t10nr4e |
| Carries | Tr 324 |
| Crosses | Swab Run Creek |
| Coordinates | 40.80446, -90.00459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.5 ft (21.8 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 159.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048333600000000 |