Fas 401 - Ch 25 over Trib To Brush Creek
Good Condition32 years old950 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | E.ctr-3-t10nr1e |
| Carries | Fas 401 - Ch 25 |
| Crosses | Trib To Brush Creek |
| Coordinates | 40.88041, -90.36664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.4 ft (23.3 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 198.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048334200000000 |