E. Third ST over Bn Rr (062986x)
Fair Condition28 years old2,650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | E. Of Broad ST |
| Carries | E. Third ST |
| Crosses | Bn Rr (062986x) |
| Coordinates | 40.93620, -90.37076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 799.5 ft (243.7 m) |
| Max Span | 214.9 ft (65.5 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 2924.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,650 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048601700000000 |