Fau 6838-ch 10 over Bnsf Rr & Gravel RD
Poor Condition41 years old3,050 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Nw-27-t11nr1e |
| Carries | Fau 6838-ch 10 |
| Crosses | Bnsf Rr & Gravel RD |
| Coordinates | 40.91797, -90.38264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2028.5 ft (618.3 m) |
| Max Span | 165.0 ft (50.3 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 10449.3 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,050 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048328600000000 |