County Highway 12 over Trib To Sugar Creek
Good Condition28 years old850 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | S.ctr-9-t11nr3e |
| Carries | County Highway 12 |
| Crosses | Trib To Sugar Creek |
| Coordinates | 40.94577, -90.16605 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.7 ft (18.8 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 159.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048335100000000 |