Oak Run Road-tr 50 over Spoon Lake Overflow
Fair Condition56 years old375 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Se-11-t11nr3e |
| Carries | Oak Run Road-tr 50 |
| Crosses | Spoon Lake Overflow |
| Coordinates | 40.95059, -90.12724 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 113.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048328100000000 |