Tr 301 over Brush Creek
Good Condition26 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-6-t9nr2e |
| Carries | Tr 301 |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 40.80131, -90.31754 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 91.5 ft (27.9 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 203.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048337200000000 |