County Highway 08 over Brush Creek
Good Condition5 years old400 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-8-t9nr2e |
| Carries | County Highway 08 |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 40.78708, -90.29297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 365.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048339400000000 |