Co.line Rd.stark T over Fitch Creek
Good Condition22 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-13-t13nr4e |
| Carries | Co.line Rd.stark T |
| Crosses | Fitch Creek |
| Coordinates | 41.11888, -89.98466 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 56.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048338500000000 |