1st ST over Bn Rr (072645g)
Good Condition30 years old375 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ctr-33-t10nr1e |
| Carries | 1st ST |
| Crosses | Bn Rr (072645g) |
| Coordinates | 40.80883, -90.39549 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.2 ft (47.3 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 544.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2022) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 421 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048605900000000 |