Latimer ST over Bn Rr (072641e)
Good Condition29 years old500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | S1/2-33-t10nr1e |
| Carries | Latimer ST |
| Crosses | Bn Rr (072641e) |
| Coordinates | 40.80524, -90.39545 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.5 ft (47.4 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 606.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 421 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048606000000000 |