Sheridan RD over Middleton Ravine
Good Condition97 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | Highland Prk |
| Carries | Sheridan RD |
| Crosses | Middleton Ravine |
| Coordinates | 42.19689, -87.79757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 995.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049008200000000 |