Sheridan RD over Boyington Ravine
Fair Condition97 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | Highland Park |
| Carries | Sheridan RD |
| Crosses | Boyington Ravine |
| Coordinates | 42.19920, -87.79752 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 302.2 ft (92.1 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 1353.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049008100000000 |