Deerfield RD over E.skokie Ditch
Fair Condition64 years old27,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.2 M E Of US 41 |
| Carries | Deerfield RD |
| Crosses | E.skokie Ditch |
| Coordinates | 42.18148, -87.81576 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 72.5 ft (22.1 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Area | 532.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,300 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049008800000000 |