Freeport RD over Jordon Creek
Good Condition2 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 0.45mi N Lee-whitesd |
| Carries | Freeport RD |
| Crosses | Jordon Creek |
| Coordinates | 41.90859, -89.62924 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 131.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071202800000000 |