Talbott RD over Br Buffalo Creek
Fair Condition52 years old125 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4 Mi SW Polo |
| Carries | Talbott RD |
| Crosses | Br Buffalo Creek |
| Coordinates | 41.93473, -89.64805 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 172.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071322100000000 |