Buffalo Rd. over Buffalo Creek
Fair Condition86 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.0 S.w. Polo |
| Carries | Buffalo Rd. |
| Crosses | Buffalo Creek |
| Coordinates | 41.93729, -89.62744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Other |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071319200000000 |