Holcomb RD over Stillman Creek
Fair Condition59 years old225 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3 Mi S Stillman Val. |
| Carries | Holcomb RD |
| Crosses | Stillman Creek |
| Coordinates | 42.06333, -89.16641 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 199.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 225 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071303100000000 |